Туберкульоз. Особливості застосування технології GeneXpert в діагностиці туберкульозу

Одним з важливих проблемних питань у контролі за туберкульозом в Україні є постійне збільшення захворюваності та смертності від коінфекції туберкульоз/ВІЛ, оскільки з кожним роком збільшується кількість людей, що живуть з ВІЛ/СНІДом. З 2001 року показники захворюваності та смертності від поєднаної інфекції збільшилися у 10 разів.

Наприкінці 2012 року було прийнято Уніфікований клінічний протокол первинної, вторинної (спеціалізованої) та третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги «Туберкульоз», який затверджено наказом МОЗ України №1091 від 21.12.2012 р. Згідно з його положенням лікар загальної практики-сімейної медицини повинен виявлять осіб, які мають симптоми, що вимагають обов’язкового обстеження на туберкульоз за результатами клінічного скринінгу (кашель із виділенням мокротиння, що триває понад 2 тижні, втрата маси тіла, підвищення температури тіла, потіння вночі, кровохаркання, біль в грудній клітці). Тож, якщо Ви помітили у себе хоча б один із цих симптомів, не зволікайте і негайно зверніться до Вашого лікаря, який направить Вас на спеціалізоване обстеження.

Діагноз ТБ встановлюють у протитуберкульозних диспансерах вторинної/третинної медичної допомоги на підставі лабораторних даних.

Існує низка методів для діагностики туберкульозу: світова мікроскопія; люмінесцентна мікроскопія; на твердих середовищах (Левенштейна-Єнсена, Фінна-ІІ); на рідкому середовищі з використанням автоматизованої системи BACTEC-960; технологія GeneXpert та ін.

Кожний з перелічених методів має свої переваги та недоліки по термінам одержання результатів лабораторної діагностики туберкульозу. Найшвидшою у цьому плані є технологія GeneXpert.

Постає питання, що ж собою являє і як працює «GeneXpert»? Це невеликий апарат розмірами з мікрохвильову піч, що легко може розміщуватись на столі і з’єднується з ПК, або ноутбуком щоб безпосередньо керувати процесом і зберігати архівні дані. Людині з підозрою на туберкульоз необхідно здати зразок мокротиння, який медичний працівник поміщає в контейнер. З нього зразок подається в машину, а потім у ході біохімічних реакцій стає видно, чи містить зразок бактерії туберкульозу. Машина шукає специфічну для мікобактерії туберкульозу ДНК. Якщо у зразку присутні МБТ, то машина виявить їх ДНК і автоматично визначить. Техніка ПЛР також дозволяє машині визначити структуру генів. Це важливо для того, щоб виявити, чи є у бактерії туберкульозу стійкість до лікарських препаратів. ДНК бактерії туберкульозу є, в деякому розумінні, довгою послідовністю фрагментів різного кольору. Якщо один або кілька кольорів змінюються (тобто, відбувається мутація в ДНК), то бактерії можуть стати стійкими до певних протитуберкульозних препаратів. GeneXpert може перевірити на стійкість до одного з найбільш поширених протитуберкульозних препаратів – рифампіцину. Це означає, що вона може сказати нам про дві речі: по-перше, чи дійсно людина хвора на туберкульоз, і, по-друге, чи може туберкульоз, яким хворіє ця людина, бути вилікуваний рифампіцином. Цей тест проводиться дуже швидко і займає всього близько двох годин – набагато швидше, ніж інші діагностичні тести, які зазвичай займають принаймні кілька днів. GeneXpert представлена ​​в різних модифікаціях. Найменша машина має ємність на чотири картриджа (іншими словами чотири тести можуть проводитися одночасно).

У нас, в Чернівецькій області, на базі комунальної медичної установи “Обласний клінічний протитуберкульозний диспансер” також є такий апарат. Всі пацієнти, яким потрібно пройти спеціалізоване обстеження на туберкульоз за технологією GeneXpert, можуть зробити абсолютно безкоштовно.

Бережіть себе та своїх рідних,  Горянін Іван.

Напишіть відгук

Ваша пошт@ не публікуватиметься. Обов’язкові поля позначені *

banner